myjki ciśnieniowe    odkurzacze    szorowarki    zamiatarki    parownice    akcesoria i części    środki czyszczące   

logo karcher
anza sp. z o.o. partner karcher
sklep serwis wypożyczalnia
 

lublin oferta


Odkurzacze

odkurzacze karcher

Pierwszy na świecie odkurzacz pojawił się ponad sto lat temu i posiadał napęd ręczny. Dzisiejsze urządzenia domowe i profesjonalne to złożone maszyny posiadające zaawansowane systemy filtracji, dużą siłę ssania, możliwość szczotkowania i prania dywanów. Mogą być zasilane bateryjnie, a nawet pracować automatycznie, bez operatora ("roboty"). Podstawa działania pozostała jednak ta sama. Jak wybrać dobry model?

Na początek tego krótkiego poradnika - klasyfikacja. Podstawowy podział wyróżnia modele na sucho i na sucho i na mokro. Urządzenia na sucho/mokro (w ofercie Karcher oznaczane symbolami WD dla zwykłych i NT dla profesjonalnych), znane także jako uniwersalne lub garażowe, pozwalają na zbieranie rozlanych cieczy, np. wody z zalanego pomieszczenia czy błota z samochodu. Ponadto można za ich pomocą zbierać inne zabrudzenia, które nie nadaja się do gromadzenia w worku, np. ziemię, piach, pył gipsowy (uwaga: do prac po remoncie zalecane jest dodatkowe zabezpieczenie tzw. filtrem membranowym, w przeciwnym razie drobny pył może doprowadzić do szybkiego zużycia łożysk). Modele uniwersalne mogą też posiadać inne przydatne funkcje i wyposażenie dla domowych majsterkowiczów, np. przełączenie ciągu na wydmuch czy gniazdko do podłączenia elektronarzędzi. Przy nietypowych zadaniach warto rozważyć zakup zewnętrznego separatora - po jego podłączeniu urządzeniem możemy bezpiecznie zbierać już prawie wszystko, np. brud z kominka (separator Karcher nazywa się właśnie filtrem popiołu). Urządzenia uniwersalne gorzej sprawdzają się jako typowe odkurzacze domowe do dywanów i wykładzin - ich naturalnym środowiskiem pracy jest garaż, warsztat, samochód, ogród i remontowane pomieszczenia.

Wysokie podciśnienie na ssawce odkurzacz osiąga dzięki wydajnej turbinie ssącej. To właśnie podciśnienie, wyrażane jednostką mbar lub kPa, jest najważniejszym parametrem, na który należy zwracać szczególną uwagę podejmując decyzję o zakupie. Podciśnienie i maksymalny przepływ powietrza, a nie moc turbiny, decydują o tym, jak skuteczne będzie czyszczenie. Moc (wyrażana w watach) informuje tylko o poborze prądu przez urządzenie i nigdy nie gwarantuje dobrych efektów sprzątania, a raczej wyższe rachunki za prąd i większą awaryjność.

Najważniejszym po turbinie elementem każdego odkurzacza jest filtr. Większość modeli posiada kilka filtrów. Pierwszym jest sama torebka na brud, która wykonana jest ze specjalnego papieru lub innego materiału (np. fizelina) i zatrzymuje wewnątrz większość zanieczyszczeń. Najdrobniejsze pyłki i cząstki brudu zbierane są na filtrze głównym. Najbardziej skutecznymi filtrami są filtry HEPA (wysokosprawne filtry powietrza). Są one wykonane ze szkła spiekanego i zatrzymują drobiny wielkości 0,3µm, w tym komórki pierwotniaków, bakterii, grzybów i większość wirusów. Istnieją też specjalistyczne modele z filtrem wodnym (np. DS 5.800), które zamiast worka posiadają zbiornik wodny, zapewniający teoretycznie najlepszą możliwą filtrację. Filtr wodny nie zatyka się tak jak tradycyjny filtr i nie wymaga wymiany (w tradycyjnych urządzeniach zabrudzony filtr może znacznie zmniejszyć podciśnienie uniemożliwiając efektywne wciąganie brudu). Filtr wodny wymaga jednak więcej czasu od użytkownika - po sprzątaniu, naleleży takie urządzenie umyć i wysuszyć, a najlepiej też zdezynfekować, aby pozbyć się zanieczyszczonych resztek wody, bakterii i roztoczy. Oddzielną kategorię stanowią odkurzacze parowe (w ofercie Karcher modele SV 1802 i SV 1902). Posiadają one filtr wodny i jednocześnie pozwalają na czyszczenie i odświeżanie powierzchni parą (przeczytaj więcej o tym, jak działają parownice), która po kontakcie z brudną powierzchnią jest natychmiast odsysana. Kolejna grupa to urządzenia bezworkowe (cyklonowe). Odkurzacze cyklonowe wysokiej klasy dość skutecznie oddzielają zanieczyszczenia korzystając z siły odśrodkowej i grawitacji (choć są troche słabsze od tradycyjnytch). Wadą tych urządzeń jest zjawisko zwiększonego osiadania brudu na filtrach, co zmusza do częstszego czyszczenia i ich wymiany. Ponadto opróżnianie takiego urządzenia bywa nieprzyjemne i z konieczności mało higieniczne. Dodatkowe minusy to wysoki poziom hałasu i... cena (w przypadku markowych modeli).

Współczesne odkurzacze domowe posiadają wiele udogodnień, które mają za zadanie ułatwić sprzątanie i sprawić, by zajmowało jak najmniej czasu. Przykładowo można wymienić takie funkcje: automatyczne zwijacze kabla, uchwyty na wyposażenie, teleskopowe rury, włącznik nożny, zdalne sterowanie na rączce, bezdotykowa wymiana worka czy zmiana końcówek bez konieczności schylania się.

Kupując nowy odkurzacz zwróćmy uwagę na wyposażenie standardowe urządzenia oraz możliwość poszerzenia go o inne akcesoria (np. turboszczotkę lub mikrossawkę). Ważne jest, by wybrany model miał długi i mocny kabel elektryczny oraz długą i elastyczną rurę ssącą, w przeciwnym razie praca może być bardzo uciążliwa. Metalowe rury ssące są najbardziej trwałe, ale zarazem cięższe od tych wykonanych z tworzywa sztucznego. Wygodnym usprawnieniem jest teleskopowa konstrukcja rury. Sprawdźmy w sklepie jak dużo miejsca zajmuje urządzenie w pozycji "parkingowej" i czy można na nim przechowywać całe wyposażenie. Przy zakupie należy się też zorientować jak często będziemy musieli wymieniać worki i filtry oraz jaki jest ich koszt. Pamiętajmy, że istnieją filtry zmywalne (wielokrotnego użytku) i niezmywalne (najczęściej w wyposażeniu standardowym). Worki do odkurzaczy mają różną pojemność, ale różnią się też materiałem. Worek z flizeliny pomieści w sobie o wiele więcej brudu niż podobnej pojemności worek papierowy. Należy zauważyć, że najtańsze worki niektórych producentów produkowane są z bardzo cienkiego materiału i nie dość, że słabo filtrują (co obniża moc ssania i przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu), to dodatkowo mają tendencje do pękania. Istnieją też worki tkaninowe wielorazowego użytku, jednak opinie o nich nie są najlepsze. Worki takie są mało higieniczne i przy dłuższym uzywaniu moga skrócić żywotność turbiny ssącej. Dodatkowo ich struktura osłabiana jest przy praniu, przez co tracą istotne właściwości.

odkurzacze VC
produkcja Karcher VC w Niemczech

Duża część powyższych uwag odnosi się do modeli domowych. Warto jednak przypomnieć, że Karcher w swej ofercie posiada bardzo mocne i ciche odkurzacze profesjonalne serii T i CV dla hoteli, biur, restauracji i innych firm. Rozróżnienie jest konieczne, gdyż każda branża ma inne wymagania, np. hotelowe muszą być jak najcichsze (maks. 60 dB, dla przykładu T 12/1 ma głośność 56 dB). Dla klientów profesjonalnych dostępne są urządzenia na sucho (także z najcichszym zasilaniem bateryjnym), na sucho i mokro z dużą powierzchnią filtracyjną i pojemnym zbiornikiem (np. NT 35/1, NT 65/2), wydajne odkurzacze piorące (Puzzi), szczotkowe o pionowej konstrukcji (popularne za oceanem, np. CV 30/1), a także plecakowe (do kin, autobusów, samolotów).

W produkcji przemysłowej, niezależnie od branży, utrzymanie czystości jest bezwzględnym warunkiem wydajności i bezpieczeństwa pracy ludzi oraz sprawnego funkcjonowania urządzeń technologicznych. Karcher oferuje odkurzacze przemysłowe do czyszczenia pomieszczeń produkcyjnych, maszyn, a także specjalistycznego wyposażenia hal produkcyjnych, magazynowych czy też środków transportu (IV - Industral Vacuum). Są one specjalnie dostosowane do prac w uciążliwych warunkach z myślą o pracy w trybie ciągłym z jednoczesnym ograniczeniem do minimum zakresu prac obsługowych.

Modele przemysłowe wykonane są z grubych blach, z wyposażeniem antyelektrostatycznym i bardzo dużymi zbiornikami śmieci. Skutecznie zbierają zarówno suche, jak i wilgotne zanieczyszczenia. W grupie tej znajdują się urządzenia jednofazowe oraz trójfazowe. Wspólne cechy charakterystyczne serii IV to m.in.: wstępny separator cyklonowy, duża powierzchnia filtracyjna (24 000 cm2), system oczyszczania filtra, łatwe opróżnianie zbiornika śmieci (kółka, uchwyty), wygodna obsługa (uchwyt prowadzący, stabilne koła i kółka samonastawne, skrzynka na narzędzia). Zapraszamy do naszego salonu w Lublinie po indywidualnie dostosowaną ofertę na model przemysłowy.

Powyżej opisaliśmy niektóre aspekty istotne przy zakupie odkurzacza. Pamiętajmy, że najwydajniejsze urządzenie będzie bezużyteczne, jeśli jego producent nie zapewni sprawnej obsługi serwisowej i szybkiego dostępu do części. Wielu klientów przy wyborze urządzeń technicznych kieruje się głównie kryterium ceny. W przypadku odkurzaczy zdecydowanie odradzamy kupowanie urządzeń zarówno bardzo tanich, jak i nadzwyczaj drogich. Te pierwsze, choć na początku mogą dobrze się sprawować, z czasem będą przysporzać kłopotów, a wielce prawdopodobne, że nie zapewnią higienicznej czystości (a przecież na tym nam najbardziej zależy). Słaba jakość surowców, brak ergonomii, źle filtrujące worki, nieszczelna obudowa (przez którą brud wraca do mieszkania) - to najczęściej zgłaszane problemy z niemarkowym sprzętem. Na przeciwnym biegunie znajdują się urządzenia bardzo drogie, które poza ceną nie wyróżniają się ani rewolucyjną technologią, ani użytymi materiałami, ani uzyskiwanym efektami. Jak zwykle najrozsądniejsza jest metoda złotego środka, czyli znaleźienie modelu o optymalnym stosunku jakości do ceny.


akcesoria karcher


 

mapa strony
© karcher.lublin.pl